Pár jednoduchých tipov, aby sa čítanie stalo pre dieťa záľubou

Ak rodič chce, aby jeho dieťa vnímalo čítanie ako príjemnú a zábavnú aktivitu, musí sa snažiť vzbudiť u neho záujem o čítanie už v útlom veku. Keď sa totiž dieťa dostane do školy, veľakrát sa mu knihy začnú spájať skôr s povinným čítaním a nudou, ako s niečím príjemným. Je však veľa možností, ako takejto situácii predísť a prispieť k tomu, aby sa pre dieťa stalo čítanie kníh záľubou, a nie nepríjemnou nočnou morou. Prinášame vám niekoľko jednoduchých tipov, ktoré by vám na tejto ceste mohli pomôcť. 😉

1. Obklopte dieťa knihami

Dovoľte knihám, aby sa stali prirodzenou súčasťou vášho rodinného života. Ak dieťa knihy vidí, je šanca, že sa rozhodne po niektorej siahnuť. Už v útlom veku by malo knihu vnímať ako hračku, s ktorou môže zažiť chvíle zábavy. Nechajte ho nech objavuje, dotýka sa jej. Na začiatok úplne postačí, ak ho kniha zaujme čo i len na 10 minút denne. Je dôležité, aby aj menšie deti prichádzali do kontaktu s knihami. Stačí, že si ich listujú, pozerajú si obrázky a čítajú si spolu s rodičmi.

2. Dajte dieťaťu priestor vybrať si, čo ho skutočne zaujíma

Aspoň na chvíľu zabudnite na to, čo zaujíma vás, a nechajte dieťa, nech si vyberie samé. Či už ide o poéziu, komiks, beletriu či časopisy. Ak si niečo dokáže udržať jeho pozornosť, neberte mu to. Samozrejme, aspoň jedným okom vždy skontrolujte, či je takéto čítanie pre vaše dieťa vhodné.

Rovnako to platí aj v prípade, ak si vaše dieťa zamiluje nejakú knihu, a aj po jej prečítaní sa k nej veľmi rado vracia. Povzbuďte ho v tom. Aj opätovné čítanie pomáha budovať pravidelnosť. S odstupom času a dospievaním dieťaťa tak kniha môže na vášho syna alebo dcérku pôsobiť inak, nájde v nej nové poznatky a naučí sa ťažšie slová, s ktorými sa opäť stretne.

Ak predsa len chcete výberom knihy naozaj u vašej dcéry či syna zabodovať, vyskúšajte personalizované knihy, ktoré sú tvorené na mieru pre konkrétne dieťa, ktoré takúto knihu dostane.

Natálka a Laurinka s personalizovanými knihami Ja, princezná

3. Objavte čaro knižníc

Možno niekto vníma knižnice v súčasnej dobe ako akýsi prežitok. Je to však škoda, pretože nám ešte stále majú určite čo ponúknuť. Skúste zobrať svoje dieťa na návštevu jednej z nich. Nechajte ho, nech sa pokochá množstvom kníh, ktoré mu priestor ponúkne a rozvíja tak svoje záujmy. Zároveň sami zistíte, ktoré knižné tituly vaše dieťa zaujímajú, čo vám pomôže pri prípadnej neskoršej kúpe kníh, ktoré obohatia vašu domácu knižnicu.

4. Veľa sa pri čítaní pýtajte

Ak ste sa rozhodli dieťaťu niečo prečítať, pokúste sa v ňom vzbudiť ešte väčší záujem o príbeh tým, že mu budete klásť otázky, ktoré sa príbehu priamo týkajú. Napríklad: „Pamätáš sa, čo sa doteraz stalo?“ alebo „Čo si myslíš, čo sa bude diať ďalej?“. Vediete ho tak k dôležitému čítaniu s porozumením a zároveň sa dieťa zamýšľa nad príbehom, vyhodnocuje a vyjadruje svoj názor. Aj vďaka tomu, sa u neho môže prejaviť empatia, keď je v knihe utláčané dobro a zároveň sa postaví na boj proti zlým hrdinom.

5. Nezabúdajte na pohodlie

Teplo domova, útulné miesto a dobrá kniha. Trojkombinácia, ktorú oceníte nielen vy, ale aj vaše dieťa. Ak sa pri čítaní bude cítiť skutočne pohodlne, podporí ho to v budovaní si návyku. Odporúča sa aj čítanie pred spaním. Je to skvelý spôsob, ako ukončiť deň a stráviť spolu aspoň kúsok drahocenného času.

Ak sa vám podarí pretaviť do reality aspoň niektoré z týchto tipov, veríme, že ste na tej najlepšej ceste k tomu, aby ste mali doma malého čitateľa. Nezabúdajte však na to, že dieťa hľadá často svoj vzor práve medzi dospelákmi. Preto je dôležité, aby ste aj vy mali k čítaniu pozitívny postoj a lásku ku knihám dokázali preniesť aj na vašu ratolesť.