Každý prvák by mal ovládať týchto 5 vecí

Pripravili sme pre vás zoznam základných vedomosti a zručnosti, ktoré by mal prváčik alebo prváčka ovládať pred nástupom do školy. Jednotlivé body vychádzajú z viacerých štúdií. Každé dieťa je však jedinečné, a tak treba k deťom a ich školskej príprave postupovať. 🙂 Preto tento prehľad berte ako inšpiráciu.

1. Predstavenie sa

Prvá a základná vec. Vedieť povedať svoje meno, vek a adresu. Veľmi dôležité informácie, ktoré môže dieťa poskytnúť v prípade, že sa stane niečo nepredvídané, alebo sa stratí. Okrem seba by malo byť dieťa schopné povedať pár slov aj o svojej rodine. Meno, rodinný vzťah, prípadne akú prácu kto vykonáva.

2. Rozprávanie

Ako sa hovorí: „nemému dieťaťu ani vlastná mať nerozumie,“ preto by malo dieťa vedieť odpovedať na otázky, vyjadriť svoje pocity a nálady. Povedať, keď ho niečo trápi, či teší. Rovnako dôležitá je schopnosť komunikovať s rovesníkmi aj dospelými. Poznať rozdiel medzi tykaním a vykaním. Patria sem aj základne znaky slušnosti. Pozdravy a slovíčka ako ĎAKUJEM, PROSÍM a PREPÁČ.

3. Základné zručnosti

Obliecť sa, zaviazať si šnúrky, zbaliť si veci do tašky a podobne. Každé dieťa, by pred nástupom do školy malo spĺňať tieto požiadavky. Učte svoje dieťa samostatnosti. Predíde pocitom menejcennosti, alebo prípadným problémom.

4. Základné vedomosti

Okrem základných zručnosti spomenieme aj základné vedomosti. Je vhodné, ak dieťa v predškolskom veku pozná písmená a čísla. Rovnako farby, niektoré druhy zvierat, či rastlín sú taktiež veľmi dobrým základom. Čo však taká orientácia? Určite je dobré, ak bude baše dieťa vedieť, ktorá ruka je pravá, či ktorá ľavá.

5. Hygiena

Dieťa by malo vedieť, že po toalete, po príchode z vonku domov a pred jedlo si treba umyť ruky. Neodmysliteľnou a veľmi dôležitou súčasťou je, aby dieťa nemalo problémy s pocikávaním, resp. aj horšími „nehodami“.

V prípade, že s obsahom článku súhlasíte dajte LIKE a môžete ho takisto zdieľať na Facebooku. No a samozrejme, ďalšie zručnosti, ktoré by mali budúci školáci ovládať, môžete napísať do komentárov. 😉