Prečo čítať deťom pred spaním?

No vážne. Zamysleli ste sa nad tým niekedy? Všade sa hovorí – čítajte deťom pred spaním. 

Ale prečo? Ktoré pozitíva sa skrývajú za týmto jedinečným čítaním? Poďme sa spolu pozrieť na tie najväčšie výhody, ktoré čítanie na dobrú noc predstavuje. Ako pre deti, tak aj pre rodičov. 

Spoločne strávený čas

Na úvod snáď tá najväčšia výhoda. Čo je krajšie ako večerné čítanie, keď vám dieťa leží v náruči, alebo má položenú hlávku na vašich nohách? Po celom dni si spokojne leží a načúva príbeh, ktorý mu idete vy, ako rodič, s radosťou a láskou prečítať. Očka svietia ako svetlušky, úsmev na tvári a nastavené ušká, ktoré sa nevedia dočkať začiatku príbehu. Krásny moment, ktorý spája a posilňuje váš vzťah.

A nemusí to byť len spoločne strávený čas medzi mamou a dieťaťom. Čítať vie predsa aj ocko, starý rodič svojmu vnukovi, či vnučke, starší súrodenec, krstná mama a tak ďalej. Budujte silné puto pomocou spoločného čítania pred spaním.

 

Dieťa sa stotožňuje s hlavným hrdinom príbehu

Poznáte nejakú knihu, kde je hlavným hrdinom negatívna postava? No možno zopár ich je, ale určite nie medzi detskými knihami. Keď dieťa počúva príbeh vžíva sa do neho. Prikláňa sa na stranu dobra a odmieta zlo. Preto sú hlavné postavy zväčša rytieri, víly, odvážni bojovníci a podobne. Pokojne sa teda môže stať, že na základe takéhoto čítania sa dieťa vyprofiluje a bude sa chcieť pripojiť na stranu dobra a bojovať proti zlu, ktoré je vždy odkázané na prehru.

Pre ešte väčší zážitok vyskúšajte naše personalizované knihy pre deti. Dieťa je priamo hlavným hrdinom príbehu a tak všetky dobrodružstvá zažíva na vlastnej koži. 🙂

 

kniha, personalizovaná kniha, ja, futbalista, Dreamstory


Rozvíjanie predstavivosti a fantázie

Najlepšie posilnite detskú fantáziu a predstavivosť tak, že dieťa nebude vidieť do knihy, ale bude vás len počúvať. Preto je potrebné, aby ste svojim čítaním dieťa zaujali. Meňte svoj hlas podľa postáv v príbehu, prispôsobujte výšku hlasu, robte dramatické pauzy, nebojte sa prejavovať emócie, robiť grimasy a tak ďalej.

Dieťa si bude dej premietať priamo pred očami a predstavovať si, ako postavy vyzerajú, ako sa správajú, v akom prostredí sa príbeh odohráva. A práve tak sa zvyšuje ich fantázia a schopnosť predstavovať si veci.

„To, čo si dokážeš predstaviť, dokážeš aj uskutočniť.“  Enzo Ferrari


Pre nás sú práve tieto 3 výhody tým najkrajším a najlepším, čo prináša spoločné čítanie si pred spaním. Jedna výhoda krásne dopĺňa druhú, druhá tretiu, a tretia? No tretia by mohla dopĺňať tú štvrtú. Napadá vás ešte nejaká výhoda?

Kľudne nám napíšte do komentára, budeme veľmi radi. 🙂