Prečo je marec mesiacom knihy?

Je to tak už od nepamäti. Marec = mesiac knihy. No niekedy to začať predsa len muselo. A hlavne prečo? Do dnešného dňa sme aj my brali túto skutočnosť ako samozrejmosť. Začalo nám to však vŕtať v hlave. Pozreli sme sa teda na príbeh, ktorý stojí za marcom – mesiacom kníh.

Kde bolo, tam bolo, pred viac ako 200 rokmi sa narodil istý Matej Hrebenda. Slovenský národný buditeľ a ľudový spisovateľ. Zapísal sa však najmä ako rozširovateľ slovenských a českých kníh.

Knihy rozširoval po celom Slovensku. Prechodil aj Prahu, Viedeň, Pešť a Dolnú zem. Vydavatelia mu predávali knihy a on ich spájal nielen s predajom, ale takisto nimi učil ľudí, šíril kultúru a osvetu.

Mnohí ľudia pokladali čítanie kníh za nepotrebnú vec. Podľa obyčajných ľudí čítanie kníh bolo určené jedine vzdelancom. Hrebenda proti tomu bojoval najlepšie, ako len vedel. Na cestách zachraňoval knihy pred pálením, vyhodením či roztrhaním. Zachránil mnoho kníh, a tým sa pričinil o vybudovanie knižníc. Okrem kníh zbieral aj ľudové piesne či rozprávky. Podobne ako to robili Ján Kollár či Pavol Dobšinský.

Známe sú jeho suplikantské cesty, počas ktorých získal finančné prostriedky na stavbu škôl, kostolov a činnosť kultúrnych inštitúcií.

 

Ako úsvit lepších čias privítal založenie Matice slovenskej a daroval jej rok po založení 16 zväzkov cenných kníh, neskôr ďalších 10 zväzkov a niekoľko kalendárov. Veľké nádeje vkladal do slovenského gymnázia v Revúcej. Venoval mu všetky svoje úspory a celú svoju knižnicu.

Zaujímavosťou bolo, že pán Hrebenda mal problémy so zrakom. Postupne ho strácal, až úplne oslepol. Ani to mu však nebránilo venovať sa čítaniu, písaniu a všetkým prospešným činnostiam, ktoré s tým súviseli.

V deviatom roku som už večer pri svetle čítať nemohol, v pätnástom ani vo dne. Ale čo mi ukrátené bolo na zraku, to mi bolo vynahradené na pamäti. Knihy som rád čítal, a keď som už sám nemohol, užil som k tomu, kde koho som mohol. Pokiaľ ešte sám som chodiť mohol, konal som cestu i na štvrtú a piatu dedinu k takým ľuďom, ktorí mi knižky predčítať ochotní boli. A tým bystrosti dostávala pamäť moja.  (Literárny archív SNK, sign. C 82)

A keďže sa ohromný človek, menom Matej Hrebenda, narodil v marci a v marci aj vo veku 84 umrel, získal tento mesiac prívlastok mesiac knihy.

U nás v Dreamstory sa snažíme byť tiež trochu Matejom Hrebendom. Vedieme deti k čítaniu pomocou personalizovaných kníh, v ktorých sa dieťa stane hlavným hrdinom príbehu a číta tak o sebe. 

Ďakujeme za prečítanie článku a veríme, že ste teraz o kúsok múdrejší. 🙂

Ak sa vám článok páčil, budeme vďační, keď článok označíte tlačidlom LIKE, prípadne ho budete ZDIEĽAŤ.