Dieťa, ktoré číta vs. dieťa, ktoré nečíta

Každý rodič, ktorý miluje svoje dieťa, chce pre neho len to najlepšie.

O tom naozaj niet pochýb. Časy sa menia a obľúbenou detskou „hračkou“ sa v dnešnej dobe stáva predovšetkým smartfón alebo tablet. Nič to však nemení na tom, že téma potreby čítania u detí je naďalej veľmi aktuálna. A táto potreba určite len tak skoro nezmizne.

Či už je vaše dieťa ešte len vo veku batoľaťa alebo sa už pomaly chystá do školy, odborníci na každom kroku zdôrazňujú, že čítanie má pre deti naozaj pozitívny význam. Pochopiteľne, tie si ho ešte nedokážu dostatočne uvedomiť, a práve preto sa apeluje predovšetkým na rodiča, aby sa svoje dieťa snažil postupnými krokmi k čítaniu doviesť a dostatočne ho povzbudiť. Ľahké to určite nie je, ale výsledok bude stáť za to.

Samozrejme, každé dieťa je individuálne a prístup, ktorý si zvolíte, bude len a len na vás. Dieťa, ktoré sa čítaniu venuje, však môže požívať výhody, o ktoré je dieťa, ktoré nečíta, ukrátené. A to by bola naozaj škoda. Preto sme sa rozhodli zhrnúť aspoň niektoré do konkrétnych bodov. Tu sú:

1. Čítanie obohacuje slovnú zásobu a rozvíja jazykové zručnosti

Každodenná konverzácia s vaším dieťaťom môže časom skĺznuť do opakovania niektorých fráz. Práve čítanie kníh zabezpečuje, aby si dieťa osvojilo nové slová alebo frázy, týkajúce sa rôznych tém, s ktorými sa možno v každodennom živote nemá šancu stretnúť. Čím viac slov vie, tým lepšie. Navyše, dieťa, ktoré ovláda viac ako jeden jazyk, si čítaním trénuje plynulosť jeho používania.

čítanie, knihy

2. Čítanie zlepšuje koncentráciu

Možno si myslíte, že pokiaľ je dieťa ešte veľmi malé, čítanie mu nemôže nič dať. Je nepokojné, má tendenciu otáčať stránky bez rozmýšľania, prípadne ukázať svoj nezáujem hodením knihy o zem. I napriek tomu by ste však mali „zabojovať“ a obrniť sa veľkou dávkou trpezlivosti. Ak vydržíte a budete čítanie praktizovať každý deň, dieťa sa časom naučí lepšie sústrediť, čo mu môže byť nápomocné v neskoršom (školskom) veku.

3. Čítanie rozvíja detskú predstavivosť a empatiu

Ak ste aj vy fanúšikom kníh, určite sa vám už stalo, že ste sa do príbehu natoľko vžili, že sa vám podarilo zabudnúť na okolitý svet a realitu. To isté platí aj u detí. Nechajte ich hádať, čo sa udeje na ďalšej stránke ich obľúbeného príbehu a odmenou vám bude vzrušenie, ktoré sa im bude odrážať v očiach. Navyše, vžitie sa do príbehu pomáha deťom zoznámiť sa s rôznymi emóciami, čím sa stávajú empatickejšie.

čítanie, deti, knihy

4. Čítanie je zábavou

Knihy sú nepochybne jednou z foriem zábavy. Hoci je vaše dieťa v dnešnej dobe možno presvedčené o tom, že najlepšou zábavou je televízia, videohry alebo zaujímavé aplikácie v mobile, treba mu ukázať, že čítanie dobrej knihy môže byť rovnako zábavné. A to aj pokiaľ máte doma ešte len batoľa. Pravidelné čítanie ho totiž naučí, aby sa v budúcnosti, keď na neho príde nudná chvíľka, rozhodlo uprednostniť knihu pred inou činnosťou.

5. Spoločné čítanie posilňuje väzbu medzi rodičom a dieťaťom

Či už sa rozhodnete dieťaťu sami nahlas čítať alebo ho necháte, nech sa samé prehrabáva v knižných stránkach, spoločný čas, ktorý pri tejto činnosti strávite, posilňuje váš vzájomný vzťah. A navyše, nech už máte akúkoľvek prácu a zaužívaný životný štýl, čítanie s vaším dieťaťom bude aj pre vás kvalitnou dávkou oddychu. Tak prečo to nevyužiť? 😉

Ako môžete vidieť, význam čítania pre vaše ratolesti nie je zdôrazňovaný len tak. Veríme, že dôležité výhody, ktoré sme v článku spomenuli vás dostatočne presvedčili. Realizácia je už vo vašich rukách. A hoci si v našich životoch moderné technológie stihli vydobyť vcelku významné miesto, knihy si ho bezpochyby zaslúžia tiež!

Aké ďalšie výhody čítania deťom už od útleho veku vidíte vy? Podeľte sa s nami v komentároch. 🙂