Jednoduchý spôsob, ako môže aj vaše dieťa čítať každý deň

To, že čítanie je pre deti veľmi prospešná činnosť všetci dobre vieme. Tie najväčšie výhody čítania sme zhrnuli v článku 5 výhod, ktoré dieťa získa čítaním kníh. Poznáte ich všetky? 😉

Žiaľ, nie každé dieťa je pripravené na rozsiahle čítanie príbehov. Dôvodov môže byť viacero.

Nechuť, vnímanie čítania ako povinnosť, problémy s čítaním, či zajakávanie sa. Nezabudnite však na to, že písmenká, slová a vety sú všade okolo nás. 🔠 A v tom sa práve ukrýva tajomstvo príležitostného čítania. Hoci nepôjde o rozsiahle a dlhé čítanie, to vôbec nevadí. Vnímajte takéto čítanie, ako tréning pre vaše dieťa.

Pár tipov na príležitostné čítanie pre deti:

📗 1. Cestou z nákupu sedíte za volantom a chcete vedieť, či ste nakúpili všetko, čo ste kúpiť mali. Povedzte, nech vám dieťa skontroluje veci z bločku a prečíta jednotlivé položky nákupu.

📒 2. Pri varení obeda máte plné ruky práce a zabudli ste, aký je ďalší postup v recepte. Zavolajte dieťa, aby vám prečítalo, ako ďalej postupovať pri príprave jedla.

📗 3. Požiadajte vaše dieťa, aby vám prečítalo, aký program je dnes večer v televízii. Nech vyberie to, čo by chcel/a pozerať.

📒 4. Zaujala vás upútavka k filmu, ktorú ste zahliadli v televízore. Poproste vaše dieťa, aby vám prečítalo o čom film je, na akej stanici film dávajú, od kedy do kedy, či akí herci v ňom hrajú.

📗 5. Počas nakupovania tlačíte košík a potrebujete vedieť, čo všetko je na nákupnom zozname. Nechajte, nech vám to prečíta vaša dcérka či syn.

📒 6. V autobuse je vylepený plagát, ktorý vás zaujal. Poproste dieťa, nech vám prečíta, čo je na plagáte, keďže na to nedovidíte zo svojho miesta.

📗 7. Chcete ísť s celou rodinou večer do kina. No momentálne máte veľa práce. Prenechajte výber filmu, kina a čas premietania na dieťa. Povedzte, nech všetko potrebné nájde na internete a prečíta vám.

Príležitosti naozaj čakajú na každom rohu. Letáky, časopisy, pošta, email, sms, návod, potraviny… Kto hľadá, nájde. Príležitostné čítanie – to je to jednoduché tajomstvo, vďaka ktorému bude aj vaše dieťa čítať denne v menších rozsahoch.

A kto vie, možno táto činnosť u vášho syna či dcéry vzbudí skutočný záujem o čítanie. 😉

EXTRA TIP: Personalizované knihy, ktoré tvoríme v našom vydavateľstve sú výborným spôsobom, ako priviesť deti k čítaniu. Vďaka jedinečnému čítaniu o sebe zaujmete aj tie deti, ktoré berú čítanie ako povinnosť či nudu.

V ponuke máme knihy na mieru pre chlapcov aj dievčatá.