Kedy, ako a prečo chváliť deti pri čítaní? 5 tipov

Ak ste typ rodiča, ktorý si s dieťaťom spoločne rád niečo prečíta, je to správny postoj, ktorým ho vediete k tomu, aby si ku knihám vybudoval pozitívny vzťah. Túto skutočnosť však môžete podporiť ešte niečím, na čo možno veľa rodičov tak nejako pozabudne.

Pochvala. Práve ona dokáže deti povzbudiť a v ich hlavách rozdúchať myšlienku, že to, čo robia, má zmysel. Na ktoré situácie by ste sa mali ako rodičia v prípade pochvaly pri čítaní predovšetkým zamerať?

1. Čítanie bez chýb alebo len s minimom chýb

Máte chuť zastaviť vaše dieťa pri chybnom prečítaní slova? Predpokladám, že súhlasne prikyvujete hlavou. Pokúste sa tomu vyhnúť. Neustále opravovanie totiž vedie k znechuteniu, a hlavne k strate akéhokoľvek sebavedomia, ktoré si dieťa buduje. V zmysle hesla: „Nikto učený z neba nespadol“, si treba uvedomiť, že chyby sú, predovšetkým v začiatkoch čítania, úplne bežné.

2. Plynulé čítanie

Každé dieťa je iné. Niektoré deti čítajú rýchlo, niektoré zas pomalšie. Nesnažte sa radikálne meniť tempo, ktoré má váš syn či dcéra, a tlačiť na nich, aby čítali rýchlejšie. Práve naopak. Pochváľte ich, ak sa im podarí prečítať odsek textu bez prestávky a zajakávania sa, v prípade, že s tým mali doteraz problém. Deti, ktoré už vedia čítať plynule, viete posmeliť pri iných pokrokoch.

Personalizovaná kniha Ja v škôlke

3. Dôkladné vyslovovanie jednotlivých slov

Dobrá artikulácia a výslovnosť sú základom pre budúci vývoj dieťaťa a jeho komunikáciu. Nepodceňujte túto oblasť čítania a trénujte s deťmi správne vyslovovanie jednoduchých ale aj zložitých slov. Na internete nájde veľa rôznych textov práve na logopedické čítanie. Aj vďaka trénovaniu od útleho veku sa vyhnete nechcene populárnym logopedickým problémom.

4. Prerozprávanie čítaného textu

Čoraz častejšie počúvame, že slovenské deti nevedia čítať s porozumením. Ak sa vaše dieťa vymyká z tohto priemeru zaslúži si uznanie a motiváciu neustále sa zlepšovať. Rozprávajte sa o knihe a dajte dieťaťu šancu, aby vám aj samé mohlo povedať o tom, čo si práve prečítalo. Ak sa mu podarí pochopiť a vystihnúť obsah čítaného textu, je to vhodný moment na pochvalu. 

5. Malé, ale za to významné pokroky

Ste to práve vy, kto vaše dieťa poznáte najlepšie. Práve preto si určite dokážete ihneď všimnúť pokrok, ktorý za určité obdobie urobilo. A to platí aj pri čítaní. Zapamätala si vaša 5ročná princezná štvorveršovú básničku a odrecitovala vám ju naspamäť? Pochváľte ju. Po hodinách skúšania sa vášmu nezbedníkovi podarilo vysloviť bezchybne 3krát za sebou vetu: Strč prst skrz krk? Zaslúži si povzbudenie. 😉

Samozrejme, vyššie uvedené body neznamenajú, že ak u svojho dieťaťa uvidíte opakované chyby pri čítaní, máte nad nimi len mávnuť rukou a mlčať. Ide skôr o dlhodobejšie pozorovanie, pretože permanentná kritika by mohla viesť k vybudovaniu odporu k čítaniu. Pochvalou, oceňovaním a povzbudzovaním viete deťom pomôcť a vytvoriť prostredie, v ktorom sa vaša dcérka či syn bude cítiť bezpečne a pokojne. Bude mať tak priestor rozvíjať svoje čitateľské schopnosti bez strachu a stresu.

TIP PRE RODIČOV ŠKÔLKAROV

Nakuknite do jedinečnej knihy tvorenej na mieru, v ktorej dieťa číta príbeh o sebe. Výborná pomôcka pre deti, ktoré idú nastúpiť do škôlky. V príbehu sa dieťa na vlastnej koži dozvedá ako to v škôlke chodí, na čo sa môže tešiť, a že sa naozaj niet čoho báť. Práve naopak. V škôlke spozná nových kamarátov, milú pani učiteľku, naučí sa prvé písmená, čísla, zvieratká, strávi príjemné chvíle na výletoch a zažije kopec dobrodružstiev.