7 výhod, ktoré dieťa získa čítaním kníh

Čítanie. Aktivita, ktorá je pre tých skôr narodených prirodzená, no pre dnešné deti viac-menej rarita. Samozrejme, nemôžeme hádzať všetky deti do jedného koša, ale ak to zoberieme z globálneho hľadiska, na celom svete klesá počet detí, ktoré sa venujú čítaniu kníh.

Aj to bolo dôvod, prečo sme sa pustili do projektu Dreamstory. Prostredníctvom personalizovaných kníh chceme deti priviesť späť k čítaniu. 🙂

Týchto 7 výhod čítania je prospešných ako pre deti, tak aj pre dospelých. Preto kľudne pri čítaní tohoto článku rozmýšľajte aj sami nad sebou, či body spomenuté nižšie odzrkadľujú váš život.

A ak áno, tak potom ste sa len utvrdili, že knihy naozaj patria už aj do malých detských ručičiek. 🙂

1. Predstavivosť

Prvý dôvod, ktorý hovorí za všetko. Vďaka čítaniu sa rozvíja naša predstavivosť, posilňuje sa činnosť nášho mozgu. Ľudia, ktorí sú sčítaní, vedia skôr nájsť riešenie problému, majú kopec nápadov, myšlienok a vedia sa na vec pozrieť z viacerých uhlov.

2. Vyjadrovanie sa

Čítaním si obohacujeme slovnú zásobu. Vieme sa lepšie vyjadrovať, komunikovať, riešiť spory. Rozšírený slovník slov zakorenených v našej hlave nám pomáha v každodennom živote, obzvlášť pri povolaniach ako rečníci, spisovatelia, či právnici.

3. Pamäť

Vždy, keď sa pustíme do textu, vytvárame novú spomienku na to, čo sme čítali. Vznikajú tak nové nervové spojenia a posilňujú sa tie existujúce, čo pomáha udržiavať našu pamäť v dobrej kondícii.

4. Redukovanie stresu

Pri čítaní sa naša myseľ premiestňuje na miesta, kde zabúdame na vlastné každodenné problémy a znižuje sa tak hladina stresu. Tento bod netreba ďalej rozvíjať. Každý, kto číta, vie, ako je táto činnosť upokojujúca.

5. Zdravší život

Štúdie americkej Národnej akadémie vied ukázali, že puzzle, šach a čítanie znižujú až 2,5-krát riziko Alzheimerovej choroby. Dosť dobrý dôvod prečítať aspoň pár strán pred spaním alebo pri raňajkách, čo poviete?

6. Aktívnejší život

Ak radi čítate knihy, je veľká pravdepodobnosť, že rovnako radi zájdete do divadla, kina či múzea. Jednoducho – vediete aktívny kultúrny život a obohacujete sa o príjemné zážitky. A navyše, ak niekto číta knihy, automaticky sa pre nás stáva inteligentnejším.

7. Lepší spisovateľ

Pre niekoho paradox, pre nás overený fakt. Štúdie Kalifornskej univerzity v Riverside ukázali, že čítanie textov iných autorov sa odrazí aj v našom vlastnom písomnom prejave. Či už sa len tak pustíte do písania vlastnej knihy alebo pracujete na školskom či pracovnom projekte, vaša slovná skladba bude prirodzenejšia a bude podvedome niesť štruktúru vašich obľúbených spisovateľov.

Hoci môže dieťa posledné body využiť až v neskoršom období, už teraz je dôležité u neho vybudovať návyk k čítaniu. Pretože ako povedal Jan Amos Komenský:

“Nemilovať knihy znamená nemilovať múdrosť. Nemilovať múdrosť však znamená stať sa hlupákom.”

Ak viete o ďalšej výhode čítania, podeľte sa o ňu v komentároch.
Môžete tiež označiť, že sa vám článok páčil, prípadne ho zdieľajte na Facebooku. 🙂